Nekdanji skalnati oval v Rakovem Škocjanu ni razvpit kot angleški Stonehenge, a je obče koristnejši, zato bi ga veljalo obnoviti v naravni velikosti. A slednje zmore izterjati le obča javnost. S talno označbo lege skal nekdanjega ovala – v tla so se vdelale skale z gladko vrhnjo površino – je Turistično društvo Rakek storilo največ, kar je lahko v danih razmerah.
V prilogi je zbrano skoraj vse pomembno o nekdanjem skalnatem ovalu in krajinskem svetišču v Rakovi kotlini (Rakovem Škocjanu), nasproti Hotela RŠ. Kogar zanimajo dobrodejne nevidne moči narave, naj obišče zadevno svetišče, se prepriča o njegovem obstoju in preveri svojo zaznavno občutljivost!
12. 9. 2024 at 9:37
Bravo Rakovčani da ste ponovno postavili obeležje naravnega svetišča -žal ne vem zakaj in kdo preprečuje postavitev kamnov tako kot so bili na sliki gospoda Kunaverja.Mislim pa si da so to sosedje ,ki nasprotujejo svetišču -pač ne morejo do svojega vikenda.L.P.J.
12. 9. 2024 at 19:57
Dober dan, Janez!
Obnovi skalnatega ovala v naravni velikosti nasprotujejo predvsem gozdarji (SiDG, d.o.o.), ker se območje, kjer je bil stal uničeni “kamniti krog”, že desetletja uporablja za začasno skladiščenje iz gozda spravljene hlodovine in za njeno nakladanje na vlačilce.
Če bi obstajala dobra volja, bi se uredila pomožna služnostna pot do vikenda, les pa bi se iz gozda spravljal na podobno začasno skladiščno območje pri Kotličih. Tudi tamkaj se vlačilec lahko ustavi, naloži hlodovino in se po nakladanju obrne.
Mitja Fajdiga, urednik MegaliSVN in podpredsednik T.D. Rakek